1 Kasım 2015 Pazar

DLR-2 Tavsiyeleri

Merhaba arkadaşlar,

Bir çok kişiden konuyla alakalı soru mailleri almam nedeniyle böyle bir yazıyı paylaşma gereği duydum.

Maillerde DLR-2 için çeşitli tavsiyeler isteyen ve hangi soruların sorulduğunu öğrenmek isteyen arkadaşlar için diyebileceğim en önemli şey “kendinizi tanıyın ve DLR-2 de kendinizi iyi tanıtın”.
Şimdi ne demek bu diyeceksiniz.. Öncelikle kendinizi tanımalısınız: Bu mesleğe olan ilginiz nedir nereden gelmektedir ? Neden Pilot olmak istiyorsunuz ? Neden bu mesleği yapabileceğinizi düşünüyorsunuz ?

Şimdi bu soruların cevaplarını düşünün. Tabi her biriniz orada havacılığa inanılmaz ilgili gözükmek isteyecek bu güzel bir şey ANCAK sizi yanlış bir yola da sürükleyebilecek olan bir dürtü. Eğer az ilgiliyseniz az ilgiliyim diyin ABARTMAYIN, çok ilgiliyim şöyleyim böyleyim deyip yalan söylemeyin ÇÜNKÜ mülakat aslında sizin onlara sunduğunuz materyaller üzerinden şekilleniyor. Nasıl mı oluyor ? Sizin onlara kendinizi hangi profilde tanıtırsanız o profildeki sorular karşınıza geliyor. Ben çok ilgiliyim kokpitin içini dışını bilirim hep FSX oynarım dediyseniz kaptan teknik sorular sormaya başlıyor, ha yok ben işin tekniğini pek bilmem bir hobim var o da yamaç paraşütü derseniz mülakat onun üzerinden yürüyor. Ben ilgiliyim bişilerde biliyorum havası verince bir çok teknik soru aldım çok şükür de cevapladım ama bir başkası kaptanla muhatap dahi olmadan geçti. Yani arkadaşlar olay kısaca sizde başlayıp sizde bitiyor.

Son olarak şunları söyleyebilirim bu test sizin kendinizi ne kadar tanıdığınızı, tanıtmış olduğunuz kişiliğinizin bu meslek için ne kadar uygun olduğunu, stres altında verdiğiniz tepkileri, kendinizi ifade etme becerilerinizi ölçüyor. Sınav odasına girerken ben buyum uygunsam uygunum değilsem de değilim kafasında o rahatlıkta içeri girin.

Herkese başarılar..


Dipnot: Kişisel fikrim akıcı bir İngilizce +1 değer katacaktır. Mülakatta en nihayetinde konuşarak bir şeyleri anlatmaya, kendimizi tanıtmaya çalışıyoruz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder