30 Temmuz 2016 Cumartesi

Artık "Tipsiz" Değiliz..

Evet arkadaşlar, sonunda tip mail imiz geldi. Pilotluk kariyerime Airbus A320 ile başlayacağım kısmetse..  Tabi bir heyecanla bütün dokümanları indirip çalışmaya başladım, haliyle tip eğitimi çok yoğun geçecek bir süreç olacak baştan hazırlanıp gitmek lazım. Ancak bu gidişle biz daha çok bekleyip çokça da çalışacak vaktimiz olacak gibi..

Normalde bu yazıyı yazdığım şu sıralar mezun olmuş olmam gerekiyordu, ancak maalesef İstanbul hava sahasının VFR a kapatılmasından ötürü son uçuşlarımızı yapamadık ve şuan beklemedeyiz..

16 ay da bitmesi planlanan eğitim en erken 18 ay da bitecek gibi, yani NOTAM söylendiği gibi 28 Ağustos’da kalkacak olursa. Kalkmazsa ki yüksek ihtimal, daha da uzayabilir.

NOTAM demişken bilmeyenler için hemen kısa bir bilgi de verelim. Notification to the Air Man, yani havacılıkla uğrasan insanların bilmesi gereken önemli bildirimler, mesela meydanın kapatılması, pistin kapatılması, seyrüsefer yardımcılarından çalışmaması durumlarında NOTAM yayınlanır.

Neyse bu can sıkıcı durumdan biraz uzaklaşıp tekrar konumuza,Airbus  A320 ye dönelim..
Kendisi çok tatlı güzel bir narrow body aircraft, biliyorsunuz ki “fly by wire” teknolojisi kullanılan bir uçak, yani pilotu çok fazla yormuyor diye duyumlar alıyoruz.. =) Tabi içine girince göreceğiz neyin ne olduğunu..

Tip eğitimime önden hazırlanma niyeti ile internet de dolaşırken çok faydalı bir sitede gördüm bunu da meraklılarıyla paylaşmak istiyorum. Sayfada bir çok tipte uçağın kokpit panellerinin fotoğrafları mevcut ve her bir tuşa bastığınızda onun ne işe yaradığını nerelerle bağlantısı olduğunu ve hangi arıza durumlarında ikaz verdiğini yazıyor bence başlangıç için yararlı olabilir. Bazı temel şeyleri sıfırdan öğrenmek zor olabiliyor çünkü.. Dediğim gibi meraklıları bir göz atabilir.

http://meriweather.com/


Yani gönül isterdi ki daha mutlu, neşeli, hevesli bir yazı yazayım ancak bu can sıkıntısıyla kadar oldu. Daha güzel haberler ile görüşmek üzere..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder