25 Şubat 2017 Cumartesi

Sonunda Full Flight Simulator !

Merhaba,

Sonunda FFS ( Full Flight Simulator ) ile tanıştık. Harika bir deneyimdi. İlk defa bir A320 yi uçurdum diyebilirim heralde. Evet sonuçta simulator ama gerçeğe çok yakın bir simulator. İvmelenmeler, dönüşler,tırmanışlar, sert inişlerdeki tepkiler, türbülans sırasındaki uçağın zangırdamaları hepsi çok gerçekçi. Keskin dönüşlerde neredeyse G çekecek alet öyle bişi.. =)) 

Neyse bu kısa hayranlık paragrafı girişinden sonra gelelim konuya. Arkadaşlar en son yazımda belirttiğim üzere bayağı bir kitap deftere boğulmuş idik. Artık işin biraz daha eğlenceli kısmına geçtik sanırım. Sekiz sorti APT session u uçtuktan sonra artık FFS session larına geçtik ki harika bir tecrübeydi. FFS den bahsettim APT den de hemen bahsedeyim. Kendisi dokunmatik ekranlardan oluşan ve uçağın tüm panellerini simule eden bir simulatordür. Görüntü vs yok sadece paneller var. APT lerde normal usuller çalışılarak FFS lere hazırlık yapılıyor. Yeni başlanmış bir uygulama imiş, ben çok faydalı olduğunu gördüm.

Hikayemize kaldığımız yerden devam edecek olursak, CBT, yer dersleri, ve bi ton self study den sonra 8 sorti APT ve şimdi FFS lerdeyiz. Peki yolun başında bir pilot adayı olarak şu ana kadarki süreç için size ne önerebilirim ? Şunu söyleyeyim bu FFS syllabus larını alır almaz hemen görev hazırlıklarına başlayıp mümkün olduğu kadar önceden her şeyi okuyun. Çünkü görevler başladığında pek vaktiniz olmayacak. Niye mi ? Gece 1-5 uçuşuna gidiyorsunuz diyelim geldiğinizde sabah 6 oluyor uyuduğunuzda saat 7, düz hesap. Öğlen 2-3 gibi kalksanız 5 e kadar anca ayılırsınız yemek falan derken bir sonraki uçuşta diğer sabah desek çalışacak süre ve verimlilik az. O yüzden önceden hazır olmak lazım. Hayallerinize kavuşmanız dileğiyle..


As I said, winter is coming.. =)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder