21 Haziran 2017 Çarşamba

Bana Pilot Olmayı Anlat

İki aylık bir boşluktan sonra yazdığıma göre bu süreçte bayağı bir yogun olduğumu tahmin edersiniz. 
Peki noldu bu süre zarfında derseniz kısaca söyleyeyim, “Bana pilot olmayı anlat, nasıl bir şey bu pilotluk?” sorusuna cevap buldum diyebilirim. Buna daha sonra geleceğim, şimdi neler yaptık kısaca bir onları özetliyim sizlere..

Arkadaşlar gözümüz aydın tip eğitimi bitti.. J , bitti diyelim ama tabi her zaman olduğu gibi aslında hiç bir şey bitmedi bu sadece yeni bir sürecin başlangıcı oldu. Biz buna LIFUS adaptation diyoruz. Bir çok FFS uçuşu yaptık ancak bunların hiç biri bizi operasyona hazırlamadı aslında bunlar daha çok uçağı tanımaya, emergency usulleri uygulamaya, arızalarla boğuşmaya yönelik sortilerdi. Gerçek hayatta ise uğraşmanız gereken şeyler çoğu zaman 3 ADR Failure, Unreliable Speed vs.olmuyor =). Zamanında kapıyı kapatabileckmiyiz ? SLOT var yetişebilecek miyiz ? Bir go-around daha yapmaya yetecek yakıtımız kaldı mı ? Şurda CB var orasından mı kaçınsak burasından mı ? şeklinde oluyor . Tabi bunların yanında şirket SOP lerine göre uçmak belirli kurallar dışına çıkmamak var. Bu ortamlara alışabilmek için de bir kaç tane LIFUS Adaptation sortisi uçtuk daha sonra 1 ay kadar LIFUS adaptation yer dersi alıp sonunda bir sınava tabi tutulduk. Geçemeyenler bir daha sınava girecek, geçemezlerse tekrar alacaklar dersi gibi gibi olaylar. Bir de bu sürecin sonunda da iki Sımülator sortisine daha gireceğiz, final check niteliğinde, ondan sonra da LIFUS a salınacagız. Görüldüğü gibi TK da LIFUS a salınmak öyle 3 ayda olacak iş değil, biz hadi artık uçalım dedikçe bir şey daha çıkıyor, sabırsızız tabi =)

Ben bu LIFUS olayını 2. LİG’den SÜPER LİG’e çıkma mevzusuna benzettim biraz. Alt ligde güzel bir performans  sergileyip birinci lige çıktınız diyelim sonra bi de orada tutunmaya çalışıyorsunuz çünkü LIFUS da NET(Need extra training) alıp yer eğitim dersine geri gönderilme ihtimaliniz her zaman var. Hal böyle olunca ben tabi gene deli gibi ders çalışmaya başladım. Daha LIFUS başlamadan uçuşlarda konuşalacak konuların listesini alıp hazırlanmaya başladım, size de böyle yapmanızı öneririm. Şu anki son durumu özetleyecek olursak, LIFUS adaptation yer dersini bitirdik yazılacak olan 2 simulatoru bekliyorum ve tabii kiii BASE CHECK, =). Base check, uçuş okulumuzda çıktığımız ilk yalnız varya onun gibi bir heyecan bir kıpırtı uyandırıyor şuan için benim içimde çünkü ilk defa gerçek bir A320 jetini (içi boş yolcu vs yok) uçurucam. Heyecanlı ve zor bir gün beni bekliyor önümüzdeki haftalarda, onun için ayrı bir yazı yazarım muhakkak..

Şimdi gelelim yazının başındaki sorunun cevabına..

Arkadaşlar pilotluk resmen kalecilik gibi bir şey. Gerçektende öyle, bildiğin gol yenmeden önceki son adamsın. Şirketi takım, diğer çalışanları da takımın oyuncuları gibi düşünün.. Siz kaledesiniz abi.. karşıda da Christiano Ronaldo’lar, Essien’ler , vurdumu 40 mertreden çatala koyan Gerard’lar var. Nasıl hafiften bi gerilim geldi di mi ? Thrust lever’lar üzerindeki elinizin titrediğini görür gibiyim. Şimdi ne diyor bu adam.. Olay şu, olumsuz hava şartları, pist kısalığı, kuş çarpması, yıldırım düşmesi, cam patlaması, yanlış yakıt yüklenmesi, yanlış plan doldurulması, meydan da taxi yolu kapalılıkları, 13 saatlik 4 bacak mesailer, arıza çıkaran yolcular var da var, kadro Milan. Sizin sorumluluğunuz ise topun herkesten geçmesine ragmen sizden geçememesini sağlamak. Golu yediniz mi, aman efendim defans ilerde geri gelmiyor, bak o adam kaçırdı, bu şunu yaptı deme lüksünüz yok. Sorumlu kaptan diye bir şey duymuşunuzdur, işte bu o =) Sorumlu adam gemisinden, mürettebatından, operasyondan, her şeyden sorumlu..  

Yıllarca bir sürü toplar tutarsınız kimse görmez mükemmel kalecisinizdir bir gün bi hatandan gol yersiniz aa kötü kaleci olur, bu meslek de benim gördüğüm kadarıyla ne yazıkki öyle.. Bu arada sadece kaleci de değilsiniz hee yanlış anlaşılma olmasın, bir yandan maçlara çıkıyor, bi yandan da akademik kariyer yapıyorsunuz. Okumanız gereken 6000 sayfalık FCOM var başınızın ucunda ve şirket SOP leri onun dışında chart lar falan bir yığın dokuman. Ayrıca bunlar okudum bitti ezberledim olmuyor sürekli güncellenip yenileniyor tekrar okumanız gerekiyor. Sürekli kendimizi update tutmamız isteniyor kısacası. Bundan sonra biri sorduğunda bu cevabı verebilirsiniz, kalecilik gibi ama aynı zamanda Muslera gibi iyi bir kaleci olmaya çalışıp bir yandan da ITU de yüksek lisans yapıyor muşunuz gibi derseniz, bence anlarlar =))


Neyse lafı çok uzattım, adam depresyona girmiş diyeceksiniz şimdi =)) Aslında hayatımdan gayet memnunum bir an dahi olmadıki keşke dediğim. Eski işimden istifa ettiğim günden beri bir kere bile ardıma bakmadım, bakanlar var mı illaki oluyor.. Ancak tekrar söylüyorum bu işi gerçekten isteyerek severek yapmanız lazım yoksa gerçekten zor bir meslek. Şuana kadar hiç bir zorluğunu yaşamadan yazdım bunları sadece gözlemlerim düşünün bir de başladıktan sonra acaba neler olacak. Ama şunu söyliyim simulatore girerken bile içimde bir kıpırtı mutluluk oluyor önemli olan da bu.. 

Görüşmek üzere.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder