7 Temmuz 2017 Cuma

Base Check

07.07.2017, güzel bir tarih di mi.. =) 7 rakamını zaten severdim ama artık favorim..

Benim için çok özel bir tarih oldu. Base check uçuşumu bitirip eve girdikten sonra ayağımın tozuyla yazıyorum bu yazıyı.. Gerçekten inanılmaz, hayatım boyunca unutamayacağım bir gündü. Hayatta paranın satın alamayacağı şeyler var diyorlar ya işte onlardan biriydi bugünkü yaşadığım tecrübe ve duygular.. Ne desemki şimdi bilemiyorum, gerçek bir mühendislik harikası bir şaheser adeta yaşayan kalbi çarpan bir makine. Uçağın çöküşünü size olan tepkisini öyle güzel hissediyorsunuz ki.. Hele full thrust verdiğinizde arkanızdan haykıran motorlar..

Evet bugün ilk defa gerçek bir jet uçurdum ve çok keyif aldım.  Şimdi gelelim işin meşakkatli kısmına. Sabah 06:00 da uyandım ve eve girmem 21:00’u buldu. Mesai saatini düşünün. Neden bu kadar uzun oldu derseniz 4 kişi aynı uçakla aynı gün olduk bu checki, usul bu. Hatta daha fazla da oluyor biz az  kişiydik. En büyük problem ise mide bulantısı oluyor çünkü yaklaşık 30 iniş kalkış yaşıyorsunuz gerek kabinde otururken gerekse kokpitte, hayatınız boyunca bir daha yaşamayacağınız bir şey kısacası. Tabi uçuş öncesi hazırlık uzun sürüyor uçuş sonrası doküman işleri falan anca yani..

Uçuş nasıl oldu kısaca özetlemek gerekirse, Istanbuldan kalktık Bursaya indik (Kaptanlar götürüp getirdi) ve daha sonra sırayla “ touch n go” çalışmalarına başladık . 5 “touch n go”, 1 full stop olacak şekilde yapılıyor.  Ben en son uçtum doğal olarak her geçen dakika stresim arttı, enerjim düştü. Ancak o koltuğa oturduğumda gerçekten hayat durdu, bütün yorgunluk falan geçti bitti çünkü adrenalin tavan yaptı.. =)  

Eğitim aldığım filodaki en sakin, rahat insanlardan biri olarak bilinirim ancak o koltuğa geçtiğinizde ne olursanız olun yüreğiniz güp güp etmeye başlıyor.. Yıllardır hayalini kurduğum realiteye gerçek anlamda ilk defa dokunup sidestick’i tuttum, ellerimi gaz kollarına koydum, elim kolum titrer diye düşünüyordum ancak öyle olmadı..

-Hocam heyecanlı mısın dedi ? Evet dedim, yalan değil suratımdan okunuyordu büyük ihtimal gerginlik.. =)

Ve o sihirli sözcükler döküldü ağzından ..YOU HAVE CONTROL, I HAVE COMMUNICATION.

Bitmişti artık gidiyorduk, kalkış thrust’ını set ettiğimde özgüvenim tekrar yerine geldi uçağı hissediyordum benimdi.. ve ROTATE, işte kariyerimin ilk kalkışını böylece gerçekleştirmiş oldum. Ilk defa bugün gerçekten hayalimi gerçekleştirdiğimi ve ona dokunduğumu hissettim darısı tüm sevenlerin başına,


Emniyetli uçuşlar..

1 yorum: